Web Sitemize Hoş Geldiniz!

www.besnihaber.8m.com Besni Haber Portalı İrfan YILMAZ Besni Adıyaman Türkiye

  

Besnili

Ana sayfa

Eğitim

Sağlık

Ekonomi

Toplum

Kültür& Sanat

Politika

Spor

Besni Eğt.Vak.

Latif Doğan

 

TV'de Bugün

 
 

 

 

Tut Adliyesi İle İlgili Mahmut Göksu'nun Açıklaması

Tut Adliyesinin Gölbaşı’na bağlanması ile ilgili Mahmut Göksu bir açıklama yaptı “Olay benim dışımda gerçekleşmiştir” “Tut’un Gölbaşı’na bağlanmasıyla ilgili olarak yalan yanlış ifadelerden dolayı üzüldüğümü ifade etmek isterim. Bu konuyu istismar etmek kimseye bir şey kazandırmaz”

Tut Adliyesinin Gölbaşı’na bağlanması ile ilgili Mahmut Göksu bir açıklama yaptı “Olay benim dışımda gerçekleşmiştir” “Tut’un Gölbaşı’na bağlanmasıyla ilgili olarak yalan yanlış ifadelerden dolayı üzüldüğümü ifade etmek isterim. Bu konuyu istismar etmek kimseye bir şey kazandırmaz” Tut adliyesinin Gölbaışı’na bağlanması ile ilgi olarak Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu gazetemize bir açıklama yaptı. Mahmut Göksu açıklamasında “olay benim dışımda gerçekleşmiştir” diyerek olayla ilgisi olmadığını açıkladı. Mahmut Göksu’nun açıklaması şöyle; “Bazı Adliyeler’in kapatılarak yakın ilçe ve illere bağlanmasıyla ilgili olarak Besni Kamuoyu’nda yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek birtakım yorumların yapıldığını duydum. Türkiye genelinde 135 Adliye kapatılmış olup, bazı illerde 7 ilçeye kadar kapatılmalar söz konusu olmuştur. Adıyaman’da da 3 ilçe kapatılarak değişik ilçelere ve il’e bağlanmıştır. Tut ilçesi’nin de Gölbaşı’na bağlanmasıyla ilgili şahsımın hiçbir müdahalesi söz konusu olmamıştır. Tamamiyle Adalet Bakanlığı’nın tasarrufu, Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu Kararıyla olmuştur. Kapanma aşamasında diğer milletvekilleri’ne Sayın Bakan’ın sorduğu gibi şahsıma da sadece Samsat ilçesi sorulmuştur. Sincik ve Tut ilçeleri kimseye sorulmamıştır. Tut’un Gölbaşı’na bağlandığını daha sonra öğrendim. Konuyla ilgili Sayın Bakan’la görüştüğümde bu işe karar veren “Yüksek Hakimler ve Savcılar Kurulu’dur.” dedi. Ayrıca Sayın Bakan, hangi ilçeninin nereye bağlanacağı hususunda da karar verildi. Dosya sayısı, Mesafe, Adliye’nin fiziki şartları, vb. hususları göz önünde bulundurduklarını, Gölbaşı’nda yapılması düşünülen Adliye Binası’nın bu yükü kaldırma da daha da verimli olacağının düşünüldüğünü söyledi. Tut’un Gölbaşı’na bağlanmasıyla ilgili olarak yalan yanlış ifadelerden dolayı üzüldüğümü ifade etmek isterim. Bu konuyu istismar etmek kimseye bir şey kazandırmaz. Yukarıda da ifade ettiğim gibi olay benim ve diğer milletvekillerinin dışında gerçekleşmiştir. Mahkemelerin yükünü de hafifletmek için Sayın Bakan, bundan böyle; Sabıka kayıtlarının ilgili Kaymakamlıklar’dan verileceği, Hasar tespit işlemlerinin Noter’den yürütüleceği, icra memurluklarının yine kaldırılan ilçelerde olacağı, Seçim için büro açılması gibi bazı yasal düzenlemelerin yapılarak, Adliyesi kaldırılan yöre halkını da mağdur etmemek gibi bir çalışmanın olduğunu söyledi. Besni Kamuoyu nezdinde yanlış anlaşılmaları gidermek amacıyla bu açıklamayı yapmayı uygun gördüm”. (Besni Ekspres Gazetesi)

08.08.2004

BESNİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ TIKLIM TIKLIM
 

Besni Nüfus Müdürlüğü doğrudan gelir desteği ödemeleri ve yeşil kart işlemlerini nedeniyle bu günlerde tıklım tıklım, vatandaşlar  ve memurlar yığılmadan dolayı büyük sıkıntı çekmekteler. Yığılmalara personel eksikliğinin  neden olduğu  gözlemlenmekte. Eksik personel ile bütün gayretiyle çalışan Besni Nüfus Müdürlüğü çalışanları vatandaşın ihtiyaçlarının karşılanması ve resmi işlemlerinin bir an önce yapılabilmesi için bütün gayretleriyle çalıştıkları, çoğu zaman mesai dışında hatta hafta sonları bile çalıştıklarını gözlenmekte.
270.000 kişinin Nüfus Kaydının bulunduğu Besni Nüfus Müdürlüğü, online sisteme geçmiş olmasına rağmen online hizmetten haberdar olmayan Besni dışındaki Besnililerin Nüfus işlemleri nedeniyle akınına uğramakta. Nüfus Dairesinde iki memur ile işlemlerin yetiştirilmeme sebebiyle Besni Belediye Başkanı İbrahim ÖZTÜRK'ün katkılarıyla Nüfus Dairesine bir memur takviyesi yapıldı. Online Hizmet nedeniyle, Besni Nüfus Müdürlüğünde işi olan Besni dışındaki Besnililerin kendilerine en yakın Nüfus İdaresine başvurmaları halinde orada tüm nüfus işlemlerinin yapılabileceğini belirtmekte yarar görüyoruz.  

08.08.2004 İsmail Kıran www.e-adiyaman.com
 

Yeni yasayla 400 ilçe artık kasaba olacak

 

Hükümet, belediye olmak için gerekli nüfusu 2 binden 5 bine çıkarıyor. Böylece, 938 ilçenin 400’ü kasaba olacak. Başbakan’ın memleketi Rize’nin de etkileneceği uygulama 1.5 milyar dolarlık tasarruf sağlayacak


HÜKÜMET, Türkiye genelindeki idari yapı teşkilatlanmasında tasarruf sağlamak için düğmeye basıyor. Yasal düzenmelerle belediye olmak için nüfustaki 2 bin rakamını 5 bine çıkaracak olan hükümet, 938 ilçenin 400’ünü de kasaba yapmayı planlıyor. Böylece geçmiş dönemde siyasi kaygılarla açılan birçok belediye ve ilçe, gerçek yapılarına kavuşmuş olacak. Uygulamadan nasibini alacak iller arasında Rize ve ilçeleri de bulunuyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, memleketi olan Rize’ye torpil yapmadı, Rize’nin Çamlıhemşin, Derepazarı, Hemşin, İkizdere, İiyidere, Kalkandere ilçeleri de uygulamaya geçildiğinde artık ilçe olmayacak.

·TASARRUF BÜYÜK

Türkiye’nin idari yapısını yeniden düzenleneceği Mahalli İdareler Yasası’nın çıkmasıyla, ilçe olmak için öncelikle nüfus şartı ilkesine uyulacak. Belediye olabilmek için nüfusun 2 bin olma şartı 5 bine çıkarılacak, ilçe olabilmek için de nüfus en az 10 bin olacak. Bürokrasiyi ve cari harcamaları da azaltacak olan düzenlemeyle, kasaba büyüklüğündeki yaklaşık 400 ilçe kasabaya dönüştürülecek. Polis teşkilatları lağvedilerek, birçok bakanlığı taşra teşkilatları da kapatılacak. Yapılacak olan yasal düzenlemeyle 1.5 milyar dolarlık tasarruf sağlanması bekleniyor.

·  İŞTE O İLÇELER

DÜZENLEMEYE geçilmesiyle birlikte kasabaya dönüşecek ilçelerden bazıları ise şöyle: Ankara’nın Evren belediyesi ve Güdül, izmir’in Karaburun, Konya’nın Ahırlı, altınekin, Çeltik, Derbent, Derebucak, Güneysınır, Hüyük, Yalıhüyük, Tuzlukçu, Adana’nın Karaisalı, Kütahya’nın Çavdarhisar, Dumlupınar, Adıyaman’ın Kahta, Çelikhan, Besni, Tut, Sincik, Samsat, Gölbaşı, Kilis’in Elbeyli, Musabeyli, Polateli, Rize’nin Çamlıhemşin, Derepazarı, Hemşin, İkizdere, iyidere, Kalkandere, Trabzon’un Maçka, Şalpazarı, Dernekpazarı.

13.06.2004 Star Gazetesi

 

Mustafa ORUÇOĞLU TAŞINDI

 

18 Nisan 1999 yılında Mersin Vali Yardımcılığı görevinden ayrılarak CHP 'den Besni Belediye Başkanlığını kazanan Mustafa ORUÇOĞLU 28 Martta yapılan yerel seçimlerde yeniden CHP' den Besni Belediye Başkanlığına aday oldu fakat kazanamadı. Seçimleri kaybeden Mustafa ORUÇOĞLU evini Mersine taşıdı.Sayın Mustafa ORUÇOĞLU' na hizmetlerinden dolayı teşekeürler.  06.04.2004.
 

Fahri SERTER Yüksek Seçim Kuruluna Başvurdu

DYP Besni belediye Başkan adayı Fahri SERTER 15 oyla kaybettiği seçim sonuçları ile ilgili İlçe ve İl seçim Kurularına yaptığı itirazlardan bir sonuç alamayınca Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu. İtiraz konuları ise 30 nolu sandık, mükerrer oy kullanımı ve akıl hastalarının oy kullanmasıdır.

07.04.2004 (06.04.2004 tarihli Besni Ekspres Gazetesi)

İbrahim ÖZTÜRK Göreve Başladı

 

İl Seçim Kurulunun yapılan itirazları sonuca bağlaması üzerine İbrahim ÖZTÜRK Besni İlçe Seçim Kurulundan Mazbatasını alarak resmen Besni Belediye Başkanı oldu.

İbrahim ÖZTÜRK İlçe seçim kurulundaki mazbata törenine Adıyaman Milletvekili Hüsrev  Kutlu, AK Parti İl Başkanı Ahmet AYDIN ve çok sayıda partili katıldı. Mazbata töreninden sonra İbrahim ÖZTÜRK ve beraberindekiler  Belediye geçtiler. İbrahim ÖZTÜRK görevi Mustafa ORUÇOĞLU'NDAN aldıktan sonra kutlamaları kabul etti.

İbrahim ÖZTÜRK kutlama  için geleceklerden çiçek vs getirmemelerini bunun yerine fakir öğrencilere yardım için belediye tahakkuk tahsil memurluğuna makbuz karşılığında yardım etmelerini istedi. 03.04.2004.
 

   Kahta'nın Yeni Belediye Başkanı
ABDURRAHMAN TOPRAK

Kahta Belediye Başkanlığını Saadet Partisi'nden Abdurrahman Toprak resmen kazanmış oldu. 31.02.2004 te mazbaatasını alarak göreve başlayan Toprak, en yakın rakibi AKP' den Ahmet Turanlı'ya 1800 civarında oy farkı atarak kazandı.
1963 Kahta Büyükbey (Kıbrız) köyü doğumluolup, Liseyi kahtada bitirdi. Açık Öğretim mezunu da olan Toprak, En son Kahta Belediyesi'nde zabıta amiri olarak çalışıyordu ve SP den aday olmak için bu görevinden istifa etti.uranlı ailesi ile uzun bir geçmişe dayanan aile beraberliği 28 mart seçimleri ile son boldu. Kahta'nın Şeyh kökenli bir ailesinden (Hacı Yusuf)gelmekte. Saadet partisinin Belediye Başkanı olarak şu an yeni görevini devralmış bulunmakta. www.kahtanet.com

Kahta Seçim Sonuçları  

Partilerin OY DAĞILIMI
PARTİ ADI
ALDIĞI OY
%
SP
5910
32,09
AK Parti
4049
21,99
DYP
3667
19,91
SHP
2256
12,25
ANAP
2194
11,91
İlçe ADI: Kahta  
TOPLAM SANDIK SAYISI: 132  
AÇILAN SND SAYISI: 130  
AÇILAN SND %'si: 98,48  
GEÇERLİ OY SAYISI: 18417  

 02.04.2004

 

   Gölbaşı'nın Yeni Belediye Başkanı Yusuf ÖZDEMİR

 28 Mart Yerel seçimlerinde Gölbaşı belediye başkanlığı seçimini DYP adayı Yusuf Özdemir kazandı. “28 Mart Pazar günü yapılan Gölbaşı belediye seçimlerinde 17 889 kayıtlı seçmenden 13.376'sı oy kullandı. Kullanılan oyların 12.931 tanesi geçerli sayıldı. Belediye başkanı seçilen DYP adayı Yusuf Özdemir 5585 ( %43.19 ) oy alarak belediye başkanlığını kazanırken,AKP adayı Mevlüt Kebeli 4372( % 33.81) oy alarak seçimi ikinci sırada tamamladı. 1999 seçimlerinde 4996 (%41.76) oy alarak belediye başkanı seçilen CHP adayı Sait Özer ise 2583( % 19.97) oy alarak üçüncü oldu. Oyların diğer partilere dağılımı ise şöyle oldu, SHP adayı Mehmet Duran:127(%0.98), Genç Parti Belediye başkan adayı İbiş İlhan: 92 ( %0.71), Saadet Partisi Belediye Başkan adayı: Hasan Karakuş,48(%0.37)

MHP Adayı Seydullah İster: 99(%0.76), Bağımsız Türkiye Partisi ise 25(%0.19) oy aldılar.
                  1999 18 Nisan seçimlerinde partilerin oy dağılımı ise şöyle olmuştu: Geçerli oy sayısı: 11.961, CHP: 4969(%41.54), DYP,4581,(%38.29), ANAP: 134(%1.12) DSP: 119(%0.99),Fazilet Partisi:1026(%8.57), MHP:1132(%9.50)
                  İl Genel Meclisi için kullanılan oyların CHP,DYPve AKP arasındaki dağılımı ve oy oranı şöyle CHP 5732%21.78), DYP,6121 (%23.25), AKP,9508(%36.13)
                  CHP Gölbaşı'nda 1999 18 nisan seçimlerine göre yaklaşık %22 oranında oy kaybetti. DYP 1999 seçimlerinde aldığı %%38.29 oyuna karşılık bu seçimlerde oylarını % 43.19,a çıkartarak % 5 oranında artırdı, FP'nin devamı olarak görülen AKP FP'nin 1999'da % 8.5 olan oyunu 28 Mart 2004'te % 19.97'ye çıkartarak %11'lik bir artış sağladı . 02.04.2004

Çağdaş gölbaşı Gazetesi

 

DYP' nin İtirazları Sonuç Vermedi

           Besni Belediye Başkanlığı seçimleri neticesinde AKP ile DYP arasındaki farkın az olmasından dolayı karşılıklı olarak ilçe seçim kuruluna itirazlar yapıldı. 30 Mart tarihinde yapılan itirazlar gece yarısına kadar yapılan değerlendirmeler sonucunda  AKP'nin yarışı 15 oy farkla kazandığı açıklandı.

 

BESNİ YEREL SEÇİM SONUÇLARI


Besni Belediye Başkanlığı,

Resmi olmayan sonuçlara göre Besni de partilerin aldıkları oylar.

Seçmen : 16.195   Kullanılan Oy : 10.898   Geçerli Oy : 10. 493  İptal: 405

 AKP      DYP      CHP      ANAP      GP     SHP    MHP

3.288      3.268    2.463       1227        34      125       66

Kazan Aday : AKP  İbrahim ÖZTÜRK

Devamı

Besni Merkez ve Beldelerine

Yeni Yazılan Seçmen Sayısı 7 Bini Geçti 

Sandık seçmen listelerinin askıya çıkarıldığı günden bu güne kadar Besni merkez ve belde seçmen listelerine yazılanların sayısı 7 bini geçti. Seçmen listelerine yazım işi bu yoğunlukta devam etmesi halinde bu sayının 9 bine ulaşması  bekleniyor. Besni İlçe ve beldelere 9 bin yeni seçmenin ilavesi demek 40 bin nüfuslu bir şehrin ilavesi demek. Çünkü 40 bin nüfuslu bir şehrin ancak 9 bin seçmeni olacağı tahmin ediliyor. Besni İlçe Seçim Kurulu önünde gün boyu  uzun ve kalabalık bir kuyruk görülüyor.31.12.2003

(30.12.2003 Tarihli Besni Ekspres Gazetesi)

 

 

 

 

 

 

 

 
Eğitim Linkleri
Hasataneler
BESNİLİM 
K A H T A
GÖLBAŞI 
ADIYAMAN
e-adiyaman
Kenthaber
T.C. Kimlik No
Vergi Kimlik No
Ösym No Öğrenme